معروفترین موزه ­های استانبول

معروفترین موزه ­های استانبول

معروفترین موزه ­های استانبول

 

استانبول از نظر تاریخ، فرهنگ و هنر یکی از بهترین شهرهای جهان شناخته می­شود. در این شهر بیش از 80 موزه مختلف از جمله موزه­های باستان­شناسی، موزه­های تاریخی، موزه­های مدرن، موزه­های هنرهای زیبا و موزه­های موضوعی وجود دارد.

بقایای تاریخی در میان خیابان­های مدرن استانبول به طور پراکنده­ در همه جای این شهر مشاهده می­شوند، بنابراین می­توان گفت که این شهر خود یک موزه فوق­العاده­ است. بقایای تاریخی این شهر با گذشت سالیان متمادی همچنان در حال کشف شدن هستند.

استانبول یکی از مهمترین مقصدهای گردشگردی در جهان محسوب می­شود. بدلیل موقعیت جغرافیایی این شهر که در دو قاره واقع شده، این شهر را به پایگاه فرهنگ­ها، سنت­ها، مذاهب و زبان­های مختلف مبدل کرده است. از این رو در این شهر اماکن تاریخی و موزه­های متنوع بسیاری را خواهید یافت و از بازدید هریک از آنها لذت خواهید برد.

نکته: در صورتی که مایلید از مکان­های بسیاری، دیدن کنید، پیشنهاد می­کنیم کارت Museum Pass را خریداری کنید. این کارت به شما کمک می­کند تا از ایستادن در صف­های طولانی اجتناب کنید. همچین از مزایای دیگر آن، این است که در صورت داشتن این کارت، برخی از موزه­های خصوصی و کافه­های موزه­ها به شما تخفیف می­دهند.موسسه مهاجرتی کیان ویزا سعی دارد در این مقاله به شرح بیست مورد از موزه­های بی­نظیر و فوق­العاده ارزشمند بپردازد.

معروفی موزه ­های شهر استانبول
معروفی موزه ­های شهر استانبول

معروفی موزه ­های شهر استانبول

1-موزه کاخ توپکاپی

موزه کاخ توپکاپی در گذشته مرکز اداری و اقامتگاه اصلی سلاطین عثمانی بوده است. امروزه این کاخ  به یکی از معروفترین موزه­های استانبول تبدیل شده است. در این موزه علاوه بر اشیاء این امپراتوری بزرگ، معماری عصر عثمانی نیز علاقمندان به تاریخ را مجذوب خود کرده است. در این کاخ باشکوه و زیبا، علاوه بر معماری دوره عثمانی، ویرانه­هایی از دوران بیزانس نیز به چشم می­خورد.

کاخ توپکاپی در بخش قدیمی و در منطقه اروپایی این شهر  واقع شده است. این بخش از استانبول توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی به رسمیت شناخته شده است.

با خاتمه دولت عثمانی که تا قرن 19 میلادی ادامه داشت، و با روی کار آمدن جمهوری ترکیه این کاخ در سال1924 به عنوان آثار ملی و باستانی این کشور ثبت شد.

ساعات بازدید از این موزه از ساعت 9 صبح تا 6 عصر است. روزهای سه­شنبه این موزه تعطیل است. ورودی این قصر 40 لیر است. اما برای بازدید از حرم آن 25 لیر دیگر باید پرداخت کنید.

 

2- موزه باستان­شناسی استانبول

موزه باستان­شناسی استانبول در واقع سه موزه است:

موزه شرق باستان یکی از این سه موزه است که در آن آثار به جامانده از دوران پیش اسلام خاورمیانه نگهداری می­شود.

موزه دوم، موزه اصلی باستان­شناسی است، در این موزه مقبره­ها و مجسمه­های بسیار جالبی نگهداری می­شود. در این موزه می­توانید تابوت اسکندر که مزین به کندکاریهای بسیار زیباست را مشاهده کنید. از تابو­ت­های معروف دیگر می­توان به تابوت شاه صیدا اشاره کرد. این تابوت توسط یک معمار بنام عثمان حمدی بیگ کشف شد. در این موزه علاوه بر مقبره­ها و تابوت­های بی­نظیر، کتیبه­های کنده­کاری شده با خط میخی نیز وجود دارد. در این موزه بیش از یک میلیون قطعه ارزشمند تاریخی نگهداری می­شود.

سومین آن موزه کیوسک است که محل نگهداری کاشیکاری­هایی است که از ساخته­های مهمت فاتح به شمار می‌روند و انعکاس دهنده طیف وسیعی از هنر سرامیک و کاشی­کاری و همچنین هنرهای ترکی و اسلامی  است.

این موزه در محله­ای به نام فاتح در استانبول واقع شده است. محله فاتح از محله­های بسیار مهم در این شهر است زیرا مراکز مهم دولتی در این محله قرار دارند.

ساعات بازدید از این موزه در فصل بهار تا اواسط پاییز از ساعت 9 صبح تا 7 شب است. از اواسط پاییز تا اوایل بهار ساعت بازدید این موزه از 9 صبح تا 5 عصر می­باشد. هزینه ورودی این موزه حدود 20 لیر است.

 

3- موزه هنرهای ترکی و اسلامی

موزه هنرهای ترکی و اسلامی در منطقه سلطان احمد قرار دارد. قدمت این موسسه به سال 1913 بازمی­گردد. این موزه بر روی کاخ ابراهیم پاشا وزیر وقت سلطان سلیمان قانونی بنا شده است.

این موزه درست مقابل مسجد آبی قرار دارد. چنانچه به فرهنگ این شهر علاقمند هستید این موزه که یکی از بهترین و معروفترین موزه­های استانبول است، برایتان بسیار جالب خواهد بود. برخلاف سایر موزه­ها، این اولین موزه­ای است که کلیه هنرهای اسلامی موجود در این کشور را گردآوری کرده است. مجموعه­های موجود در این موزه در نمایشگاه­های بین­المللی نیز به نمایش گذاشته شده­اند.

مجموعه­های موجود در این موزه مورد تایید جهانیان قرار دارد. این موزه موفق به کسب جوایزی از طرف اروپا شده است. همچنین سازمان یونسکو موزه هنرهای ترکی و اسلامی را به دلیل برخورداری از آثار نادر  و نفیس خود، به عنوان یک موزه تاریخی به رسمیت شناخته است.

بازدید از این موزه همه روز امکان پذیر است، ساعات بازید در شش ماهه اول سال از ساعت 9 صبح تا 5:30 عصر و در شش ماهه دوم سال از ساعت 9 صبح تا  5 عصر می­باشد. هزینه ورودی این مکان دیدنی 60 لیر است.

معروفترین موزه ­های استانبول
معروفترین موزه ­های استانبول

4- موزه نیرو دریایی استانبول

این موزه در محله بشیکتاش استانبول قرار دارد. تاریخ موزه نیرو دریایی استانبول به سال 1897 بازمی­گردد. اگرچه موزه نظامی جداگانه­ای در استانبول نیز وجود دارد، اما این موزه، به عنوان اولین موزه نظامی در ترکیه شناخته می­شود.

مجموعه ­هایی که در این موزه نگهداری می­شوند شامل تجهیزات نیرو دریایی مربوط به دوره حکومت عثمانیان است. این موزه یکی از جذاب­ترین جاذبه ­های گردشگری استانبول به حساب می­آید.

این موزه دارای 4 گالری اصلی، اتاق نمایش فیلم، و اتاق کودک است.

ساعات بازدید این موزه در روزهای هفته از ساعت 9 صبح تا 5 بعدازظهر است. و در آخر هفته ساعت بازدید آن از 10 صبح تا 6 عصر است. هزینه ورودی این موزه 10 لیر است.

 

5- موزه هنر مدرن استانبول

موزه هنر مدرن استانبول فعالیت خود را رسما در سال 2004 میلادی آغاز کرد. در این موزه آثار هنری جدیدتری نگهداری می­شود و تمرکز آن بر هنر این کشور است. اما علیرغم این موضوع، برخی اوقات، آثار هنرمندان بین­المللی و هنرمندان دوره­های قبلی نیز در این موزه نگهداری می­شوند.

در طبقه آخر این موزه رستوران و اتاق­های سیمنار وجود دارد. این موزه در طبقه پایین خود دارای سینما، کتابخانه و نمایشگاه­های موقتی است.

درهای موزه هنر مدرن استانبول از ساعت 11صبح تا 5 عصر بر روی گردشگران و شهروندان باز است. هزینه بلیط این موزه 35 لیر است.

 

6- موزه رحمی کوچ استانبول

یکی از ثروتمندترین افراد ترکیه به نام رحمی کوچ تصمیم گرفت که موزه خصوصی خود در ملک شخصی خودش تاسیس کند. این موزه مناسب افرادی است که به صنعت خودرو علاقمندند. رحمی کوچ تلاش کرده است که مجموعه بی­نظیری از دوچرخه­ها و موتورهای بسیار قدیمی و اولین نسل از خوردروها را در موزه شخصی خود به نمایش بگذارد. علاوه بر خودروها، موتورها و دوچرخه­های قدیمی، انواع کشتی­ها نیز در این موزه به چشم می­خورد. این موزه یکی از جذابترین موزه­ها و جاذبه­های گردشگری و تفریحی در استانبول است.

رحمی کوچ این موزه را در سال 1994 در سواحل خلیج گلدن هورن افتتاح کرد. موضوع این موضوع، تاریخچه حمل و نقل زمینی، دریایی، هوایی و صنعت خودرو است.

این موزه همه روزها به جز دوشنبه­ها پذیرای بازدیدکنندگان خود است. ساعات بازدید از این موزه منحصر به فرد، 10 صبح تا 5 بعدازظهر است. هزینه ورودی آن نیز 5/12 لیر است.این مقاله توسط گروه تخصصی کیان ویزا تولید شده و هدف از آن ارائه بهترین خدمات مهاجرتی می باشد.

 

7-موزه پرا

این موزه نیز یکی دیگر از جاذبه­ های گردشگری و تفریحی این شهر فوق­العاده است. موزه پرا در تاریخ 8 جولای 2005 تاسیس شد. این موزه در منطقه بی­اوغلو در  خیابان مشروطیت استانبول واقع شده است. تمرکز این موزه بر جمع­آوری هنر شرق باستان است. این موزه در انتهای خیابان هتل پرا پالاس قرار دارد و مجموعه گسترده­ای از معروفترین آثار هنری  و تاریخی را در خود جای داده است. از جمله این آثار نفیس هنری می­توان به نقاشی معروف مربی لاک­پشت اثر عثمان حمدی بیگ اشاره کرد.

این موزه که یکی از دیدنی­ترین موزه­های استانبول است در روزهای سه شنبه تا جمعه از ساعت 11 صبح تا 6 عصر فعالیت دارد. هزینه ورودی این موزه جذاب 15 لیر است.

 

8- موزه مولوی خانه گالاتا

این موزه یکی از جاذبه­ های گردشگری و دیدنی شهر استانبول است که در خیابان استقلال این شهر قرار دارد. موزه مولوی خانه گالاتا در منطقه بسیاری خوبی واقع شده است، زیرا در نزدیکی این موزه دیدنی بسیاری از امکان تاریخی و گردشگری استانبول قرار دارد. این موزه در سال 1941 میلادی ساخته شده است. در آن زمان درویش­های ترک از این مکان به عنوان اولین خانقاه­ برای عبادت خود استفاده می­کردند. امروزه پس از تجربه­های تلخ و شیرینی که این مکان از  سرگذرانده است،  مرمت  شده  و به موزه­ جذابی در استانبول تبدیل شده است.

در این موزه مقبره­ یکی از دوریشان معروف به نام شیخ گالیب دِد قرار دارد.

ساعات بازدید از این موزه دیدنی و جذاب 9:30 دقیقه صبح تا 7 عصر است. این موزه روزهای دوشنبه تعطیل می­باشد. هزینه ورودی این موزه 18 لیر است.

 

9- موزه ایا صوفیه

موزه ایا صوفیه که امروزه یکی از جاذبه­ های گردشگری و اماکن دیدنی استانبول به حساب می­آید، در ابتدا یک صومعه مقدس برای عبادت مسیحیان به شمار می­رفت. اما با فتح این شهر،  این صومعه به مسجد تبدیل شد.  با گذشت سال­ها این مسجد تبدیل به موزه شد. اما از سال 2020 مجددا به یک مسجد فعال مبدل شد. با این حال، همچنان درهای این مسجد یا موزه به روی بازدیدکنندگان و گردشگران سراسر دنیا باز است.

این مسجد تاریخی یکی از بی­نظیرترین شاهکارهای معماری دوره بیزانس است. این مسجد باشکوه در بخش اروپایی استانبول و در نزدیکی کاخ توپکاپی و مسجد سلطان احمد واقع شده است.

ساعات بازدید موزه ایاصوفیه که یکی از معروفترین جاذبه­های گردشگری استانبول است در فصل تابستان از 9 صبح تا 6 عصر می­باشد و در فصل زمستان از 9 صبح تا 5  عصر است. لازم به ذکر است که این موزه دیدنی و جذاب روزهای دوشنبه تعطیل می­باشد. هزینه ورودی موزه به علت اینکه از سال 2020  مجددا به مسجد تبدیل شده است، رایگان می­باشد.

 

10-موزه چورا

موزه چورا که یکی دیگر از بهترین و معروفترین جاذبه­ های توریستی کشور ترکیه است، در قرن پنجم بنا شد. این موزه پیش از فتح این شهر توسط عثمانی­ها یک صومعه بود و  در خارج از دیوارهای شهر قسطنطنیه قرار داشت. در قرن نهم میلادی این صومعه به کلی ویران شد. موزه­ای که اکنون شاهد آن هستید، نتیجه ششمین بازسازی این بنای تاریخی است.

این صومعه پس از فتح قسطنطنیه توسط عثمانی­ها به مسجد تبدیل شد. در سال 1945 این کلیسا به موزه تبدیل شد. اما این موزه نیز مانند ایاصوفیه در سال 2020 مجددا به یک مسجد فعال تبدیل شد.

ساعات بازدید از موزه چورا همه روزه از ساعت 9 صبح تا 6 عصر امکان­پذیر است. هزینه بلیط این موزه دیدنی 54 لیر است.

شرکت مهاجرتی کیان ویزا
شرکت مهاجرتی کیان ویزا

11-آب انبار باسیلیکا

این آب انبار یکی از پربازدیدترین جاذبه­ های گردشگری استانبول به شمار می­رود. این مکان در قرن ششم میلادی به منظور تامین آب قصر و مکان­های مهم دیگر این شهر احداث شد.

این آب انبار ۹۸۰۰ متر مربع مساحت دارد و قادر است ۱۰۰۰۰۰ لیتر آب را در خود جای دهد. این مکان ۵۲ پله به طرف زیر زمین دارد. برای نگهداری سقف این آب انبار ۳۳۶ ستون بزرگ در ۱۲ ردیف ساخته شده  است که همگی از جنس مرمر هستند.

ساخت این پروژه عظیم و شگفت­انگیز به دستور کنستانتین کبیر آغاز شد، اما در زمان فرمانروایی  ژوستینیانوس در قرن ششم به پایان رسید.

ساعات بازدید این جاذبه گردشگری بی­ نظیر 9 صبح تا 6:30 عصر می­باشد. هزینه بازدید این مکان دیدنی 30 لیر است.

 

12- موزه تاریخی پارانوما 1453

در تاریخ ترکیه سال 1453 از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. زیرا در  این سال سلطان مهمت فاتح بر ارتش بیزانس غلبه کرد و کنترل قسطنطنیه را بدست گرفت.

این مکان در نزدیکی محلی قرار دارد که عثمانی­ها موفق شدند دیوارهای امپراتوری بیزانس را درهم بشکنند. این موزه بی­ نظیر و فوق­العاده که یکی از جاذبه ­های مهم استانبول به حساب می­آید به دلیل نقاشی پارانومای خود به شهرت رسیده است.

در این مکان با توهمی که از صداها ایجاد می­شود، اینگونه احساس می­کنید که در میانه یک نبرد قرار دارید.

بازدید از این موزه از ساعت 8 صبح تا 5 عصر است. هزینه ورودی آن برای گردشگران بین­الملی­ 15 لیر است.

 

13- موزه مینیاتورک

در واقع این مکان دیدنی یکی از بزرگترین پارک­های مینیاتوری جهان است. در این مکان جذاب مدل­هایی از برجسته ­ترین میراث فرهنگی  به نمایش گذاشته شده است. البته تمامی آثار تاریخی  و مکان­های گردشگری که در استانبول قرار دارد را در این پارک نخواهید یافت، زیرا این پارک 135 مدل از مهمترین میراث فرهنگی را در خود جای داده است. اما از اینکه صدها اثر تاریخی را در یک مکان مشاهده کنید، شگفت­زده خواهید شد. 

بازدید از این مکان هنگامی مفید است که نمی­توانید به اندازه کافی در این شهر بمانید، از این رو، فرصت بازدید از کلیه جاذبه­ های گردشگری – تفریحی و امکان تاریخی را از دست خواهید داد. بنابراین این مجموعه فوق­العاده این امکان را برای شما فراهم می­کند که نمونه کوچکی از این اماکن را مشاهده نمایید و با آنها آشنا شوید.

ساعات بازدید این مکان فوق­العاده و دیدنی از 9 صبح تا 7 عصر است. هزینه بلیط آن نیز 55 لیر می­باشد. شما عزیزان می توانید در صورت داشتن هر سوالی درباره مهاجرت به ترکیه و دیگر کشورها با تیم مجرب کیان ویزا در ارتباط باشید و بهترین مسیر مهاجرتی را تجربه کنید.

14-موزه ایا ایرنه

این یکی از معدود کلیساهای استانبول است که هنوز هم به عنوان موزه فعالیت دارد. این مکان بر روی معبدی بنا شده است که قبل از ورود مسیحیان به قسطنطنیه ساخته شده بود. قدمت این بنا که یکی از پربازدیدترین و معروفترین جاذبه ­های گردشگری استانبول به شمار می­رود، به پیش از ساخت ایاصوفیه بازمی­گردد. پس از فتح این کلیسا توسط مسلمانان، از آن به عنوان زرادخانه برای نگهداری سلاح استفاده می­کردند.

این مکان دیدنی اگرچه به عنوان موزه فعالیت دارد، اما گاهی اوقات میزبان کنسرت­هایی مانند جشنواره بین­ المللی موسیقی استانبول نیز می­باشد.

ساعات بازدید همه روزه به جز سه شنبه­ها از ساعت 9 صبح تا 6 عصر است. هزینه بازدید این مکان 80 لیر می­باشد.

 

15-موزه موزاییک­های کاخ بزرگ

متاسفانه کاخ بزرگ قسطنطنیه در طول زمان مفقود شده است. در حفاری­های انجام شده موزاییک­های باشکوهی کشف شده است که اکنون در ساختمان این موزه نگهداری می­شوند. قدمت این موزاییک­های بی ­نظیر حدود سال­های 450 تا 550 میلادی تخمین زده شده است. حفاری در این مکان به طور کامل کاری غیرممکن است. زیرا این بنا در زیر بناهای عثمانیان قرار دارد، اما شما با بازدید از این موزه دیدنی قادر خواهید بود بقایای این فرهنگ را مشاهده کنید.

این موزه در محدوده بازار آراستا در مسجد آبی بنا شده است.

ساعات بازدید این موزه جذاب از ساعت 9 صبح تا 5 عصر است. هزینه ورودی آن 24 لیر می­باشد.

 

16-موزه معصومیت

این موزه نیز یکی دیگر از جاذبه­ های گردشگری استانبول است که در محله شوکورکوما در محله بیبی اوغلو واقع شده است. این موزه توسط یک رمان نویس به نام اورهان پاموک تاسیس شده است. این برنده جایزه نوبل ادبیات در رمان خود از این موزه به همین نام یاد کرده است.

این موزه در سال 2014 برنده جایزه موزه سال اروپا  شد.

در این موزه که خانه­ای متعلق به قرن 19 میلادی است بیش از سی هزار شیِ ارزشمند نگهداری می­شود.

ساعات بازدید این موزه همه روزه به جز دوشنبه­ها از ساعت 10 صبح تا 6 عصر است. ورودی این موزه بسیار جذاب و دیدنی 25 لیر است.

 

17- موزه صنایع هوایی استانبول

این موزه یکی از جالب­ترین و جذابتربن مکان­های گردشگری استانبول است که مورد توجه بسیاری از گردشگران و بازدیدکنندگان از سر اسر جهان قرار گرفته است. این موزه در منطقه یشیل کوی استانبول واقع شده است. موزه صنایع هوایی استانبول در سال 1966 میلادی تاسیس شد. در این موزه تجهیزات و ادوات صنعت هوانوردی نگهداری می­شود.

ساعات بازدید این مکان دیدنی و بی ­نظیر از ساعت9  صبح تا 5 بعدازظهر است. هزینه بلیط آن45 لیر است.

 

18-موزه مادام توسو استانبول

به احتمال زیاد بازدید از این موزه برایتان بسیار جذاب و هیجان­انگیز خواهد بود. در این موزه مدل­هایی مومی از افراد بسیار معروف نگهداری می­شود. این مدل­های جذاب بسیار شبیه این افر اد هستند. بازدید از این موزه و گرفتن عکس با این مدل­ها بسیار شاد و سرگرم کننده است. در این موزه قادر خواهید بود عکس­های بسیاری بگیرید.

ساعات بازدید این موزه جذاب از ساعت 11 صبح تا 8 شب است. هزینه ورودی آن 180 لیر می­باشد.

 

19-موزه وارونه استانبول

موزه وارونه یا موزه­ توهمات استانبول یکی از جذابترین و سرگرم­ کننده­ترین مکان­های گردشگری و تفریحی استانبول  به حساب می­آید. طراحی این موزه به گونه­ای است که شما را سردرگم و ذهنتان را درگیر اتفاقات مرتبط با خطای دید می­کند. در اتاق­های این موزه همه چیز به صورت وارونه به نظر می­رسد. اتاق آینه یکی از این اتاق­هاست.

با بازدید از این موزه جذاب و دیدنی روز بسیار شاد و سرگرم کننده­ای خواهید داشت.

ساعات بازدید این جاذبه خاص گردشگری از 9 صبح تا 8 شب است.    هزینه ورودی این مکان50 لیر است.

 

20- موزه هنرهای زیبای ساکیپ سابانچی

در صورتی که به تاریخ و هنرهایی چون نقاشی و خوشنویسی علاقمند هستید. این موزه می­تواند مکان بسیار جذابی برایتان باشد.

در این موزه هنر خوشنویسی و نقاشی­های دوره عثمانی نگهداری می­شود.

ساعات بازدید از این مکان دیدنی و جاذبه گردشگری فوق­ العاده روزهای چهارشنبه است. و خبر خوب این است که بازدید از این موزه کاملا رایگان است. تیم مهاجرتی کیان ویزا جهت بهبود بخشیدن به روند مهاجرتیان در خدمت شماست تا در هر زمینه ای راهنمای شما باشد .

دیگر مقالات مرتبط به استانبول :

  • برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

  • روش های مهاجرت به امارات
  • روش های مهاجرت به ترکیه
  • روش های مهاجرت به روسیه
  • روش های مهاجرت به انگلستان
  • روش های مهاجرت به استرالیا
  • روش های مهاجرت به کانادا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارتباط با موسسه مهاجرتی کیان ویزا