سیستم مالیاتی آمریکا چگونست ؟

سیستم مالیاتی آمریکا چگونست ؟

سیستم مالیاتی ایالات متحده آمریکا

 

قوانین و اخذ مالیات ها در ایالات متحده کاملا پیچیده است. کد مالیاتی فدرال ایالات متحده شامل بیش از سه میلیون کلمه است (حدود ۶۰۰۰ صفحه، گاه به گاه فهرست مطالبی را در خصوص کدهای مالیاتی به شما ارائه می دهند که

بیانگر پیچیدگی گسترده مالیات فدرال است و در کلیه بخش های کد مالیاتی اعمال می شوند). اما به طور کلی می توان گفت در ایالات متحده آمریکا، مالیات در هر دو سطح فدرال و ایالتی برای شهروندان این کشور اعمال می شوند. مالیات های فدرال و ایالتی کاملاً مجزا هستند و هر کدام از اختیارات ویژه ای برای اخذ مالیات برخوردارند. دولت فدرال هیچ‌گونه دخالتی در اخذ مالیات های ایالتی ندارد وبرعکس. هر ایالت دارای سیستم مالیاتی ویژه مرتبط با خود است که در مقایسه با سیستم مالیاتی ایالت های دیگر کاملا متفاوت است. در داخل هر یک از ایالتها ممکن است چندین حوزه قضایی وجود داشته باشد که  به اخذ مالیات از شهروندان اقدام‌ می‌کنند. نهادهای دولتی محلی مانند شهرداری‌ها، شهرداری‌های منطقه‌ای، جوامع روستایی (RC) و مناطق خدمات محلی (LSD) هر کدام قوانین مالیاتی خود را به‌طور کاملا متمایز اعمال می‌کنند، نظیر: مالیات بر دارایی، هزینه‌های صدور مجوز و غیره که در آن مالیات بر درآمد افراد، مالیات بر حقوق و دستمزد و مالیات بر درآمد شرکت‌ها منابع اصلی دریافت مالیاتها  به حساب می‌آیند. درآمد مالیاتی دولت فدرال، مالیات بر فروش و مالیات بر درآمد منابع اصلی درآمدهای ایالتی به شمار می‌روند. در حالی که مالیات بر دارایی منبع اصلی درآمد دولت‌های محلی است. به طور کلی مالیات های زیادی در ایالات متحده از شهروندان اخذ می شوند، در ادامه به برخی از مالیات های رایج و اصلی که شهروندان این کشور ملزم به پرداخت آن هستند را شرح خواهیم داد.

اگر شما هم علاقمند مهاجرت به امریکا هستید میتوانید برای اصلاع بیشتر مقالات زیر را بخوایند :

 

به منظور آشنایی و اطلاع از سیستم مالیاتی ایالات متحده و انواع مالیات هایی که از شهروندان این کشور اخذ می‌شود، با موسسه حقوقی و مهاجرتی کیان‌ ویزا همراه شوید.

 

مالیات فروش

نظام مالیاتی ایالات متحده، نوعی مالیات را به نام مالیات فروش بر کسب و کارهای مختلف اعمال می‌کند. مالیات فروش، مالیاتی است که بر فروش یا اجاره کالاها و خدمات اعمال می شود. هیچ مالیات فروش ملی در ایالات متحده وجود ندارد، بنابراین نرخ استانداردی هم در این مورد اعلام نشده است. مالیات بر فروش، یک مالیات ایالتی است و در سطح ایالت اعمال و مدیریت می شود. این نوع مالیات در هر یک از ایالات این کشور از قوانین ویژه  خود تبعیت می‌کند. به عنوان مثال، مالیات بر فروش در ایالت نیویورک ۷ درصد، در نیوجرسی ۳ درص و در سیراکوس ۷ درصد در نظر گرفته شده است . از سال ۲۰۱۷ تاکنون، پنج ایالت (آلاسکا، دلاور، مونتانا، نیوهمپشایر و اورگان) قانون مالیات فروش را در سراسر ایالت خود اعمال نمی‌کنند، بنابراین شهروندان این ایالتها ملزم به پرداخت مالیات فروش نخواهند بود. اما ایالت کالیفرنیا دارای بالاترین نرخ پایه مالیات بر فروش است.

سیستم مالیاتی آمریکا چگونست ؟
سیستم مالیاتی آمریکا چگونست ؟

مالیات بر فروش و مالیات بر استفاده

در صورتی که کسب و کار شما در یک ایالت به طور فیزیکی فعال باشد، عموماً ملزم به پرداخت مالیات بر فروش هستید. چنانچه در یک ایالت فعالیت فیزیکی ندارید، اما موظف به پرداخت مالیات در آن ایالت هستید، معمولاً مشمول پرداخت مالیات استفاده ویژه فروشندگان خواهید شد. هنگامی که فروشنده ای در ایالتی که حضور فیزیکی ندارد، مبادرت به فروش اجناس خود می‌کند، معمولاً ملزم به پرداخت «مالیات بر فروش» نخواهد بود. با این حال، این بدان معنا نیست که کسب و کار این فرد، مشمول پرداخت مالیات نخواهد شد. چنانچه فروشنده ای مشمول پرداخت مالیات‌ نباشد، خریدار یا مصرف کننده محصولات این فروشنده، موظف است مالیات استفاده از کالا یا دارایی مربوطه را به مقامات مالیاتی ایالتی یا محلی ایالات متحده پرداخت کند.

هم صاحبان مشاغل و هم افراد حقیقی می توانند در پرداخت مالیات مصرف کننده، بدهکار باشند. بدین معنی که چنانچه یک کسب و کار، کالایی را که معاف از مالیات بوده و یک بار فروخته شده، را مجددا به فروش برساند، در مورد پرداخت مالیات مصرف کننده، بدهکار خواهد شد. به عنوان مثال: تصور کنید کافه ای برای استفاده خود، لیوان هایی را می‌خرد که معاف از مالیات هستند، سپس تعدادی از این لیوان ها را به کارکنان خود هدیه می دهد، در چنین صورتی این کافه مالیات استفاده از آن لیوان ها را به دولت بدهکار خواهد شد.

 

مالیات بر ارزش افزوده

در میان ایالت های ایالات متحده، تنها ایالت میشیگان نوعی مالیات بر ارزش افزوده به نام مالیات واحد تجاری را اعمال می کند. ایالت میشیگان پس از چندی، این مالیات را جایگزین مالیات تجاری میشیگان کرد. در همین حال، پورتوریکو از سال ۲۰۰۶ مالیات بر ارزش افزوده  ۱۰.۵ درصدی  را اعمال کرده است. با این حال، هیچ نوع مالیات بر ارزش افزوده در ایالات متحده وجود ندارد. اگرچه پیشنهادهایی برای جایگزینی برخی مالیات های فدرال با مالیات بر ارزش افزوده به دولت این کشور ارائه شده است.‌

 

مالیات بر حقوق

هنگامی که اولین کارمند خود را استخدام می کنید، مسئول پرداخت مالیات بر حقوق و دستمزد او‌ خواهید شد. مالیات حقوق و دستمزد یک مالیات واحد نیست، بلکه اصطلاحی است که برای اشاره به کلیه مالیات‌های پرداختی بر دستمزد کارکنان مانند مالیات FICA، مالیات FUTA و سایر مالیات‌های ایالتی و محلی استفاده می‌شود. چنانچه در کسب و‌کار خود دارای کارمند یا کارمندانی هستید، بنابراین مسئول کسر بخشی از دستمزد کارمندان و پرداخت مالیات بر حقوق آنها خواهید بود. در صورتی که مالک کسب‌وکار کوچکی هستید، اما هیچ‌ کارمندی ندارید، همچنان ملزم به پرداخت مالیات حقوق و دستمزد برای خودتان خواهید بود. این نوع مالیات، مالیات بر خوداشتغالی نامیده می شود. در واقع این مالیات شامل برنامه درمانی مدیکر به علاوه تامین اجتماعی برای شماست. (۱۵.۳ درصد از درآمد خالص کسب و کار شما را به خود اختصاص می‌دهد).

مالیات فیکا: FICA مخفف قانون مشارکت های بیمه فدرال است که تامین اجتماعی و مدیکر را تحت پوشش قرار می‌دهد. این هزینه بین کارفرما و کارمند به نسبت مساوی تقسیم می شود. سهم کارفرما برای تامین اجتماعی ۶.۲ درصد  و برای کارمندان ۱.۴۵ درصد است.

 

مالیات بیکاری فدرال (FUTA)

مالیات FUTA، بیمه بیکاری را تحت پوشش قرار می دهد. مقدار کل پرداخت بیمه بیکاری ۶ درصد است. با این حال، اغلب ایالت ها دارای ۵.۴ درصد اعتبار هستند، بدین معنی که اغلب کارفرمایان تنها  ۰.۶ درصد مالیات پرداخت می کنند. کارفرمایان به تنهایی مالیات بیکاری فدرال (FUTA) را در اولین ۷۰۰۰ دلاری که هر کارمند به دست می آورد، پرداخت می کنند. همین امر در مورد برنامه های بیکاری ایالتی نیز صادق است، به استثنای اینکه محدودیت های پایه دستمزدها در هر ایالت متفاوت می‌باشند. کارفرمایانی که مالیات بیکاری ایالتی خود را به موقع پرداخت کنند و در ایالت خود دارای کاهش اعتبار نباشند، احتمالا واجد شرایط پرداخت نرخ مالیات بیکاری فدرال کمتری خواهند شد.

موسسه مهاجرتی کیان ویزا
موسسه مهاجرتی کیان ویزا

مالیات حقوق و دستمزد ایالتی و محلی

برخی از ایالت‌ها و شهرداری‌های ایالات متحده، برای ناتوانی کوتاه‌مدت، مرخصی پزشکی با حقوق خانوادگی یا سایر برنامه‌ها، قانون مالیات حقوق اضافی را اعمال می‌کنند. نرخ های مالیات بیکاری ایالتی معمولاً بر اساس سابقه مطالبات قبلی کارفرما متفاوت است. به این ترتیب، یک‌ کسب‌ و کار با تعداد زیادی کارمند قبلی که ادعای بیکاری را ارائه کرده‌اند، نسبت به کسب‌وکاری که هیچ‌ کارمندی ندارد، نرخ مالیات بالاتری خواهد داشت. سایر نرخ های مالیات حقوق و دستمزد ایالتی و محلی بر اساس مکان متفاوت است.

 

مالیات بر درآمد

هر فردی که در ایالات متحده درآمدی کسب می کند، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد در سطح فدرال و ایالتی است. علاوه بر مالیات بر درآمد فدرال، هر ایالت نیز قوانین ویژه خود را از مالیات بر درآمد اعمال می‌کند. اغلب مالیات بر درآمد توسط کارفرمایان از حقوق افراد کسر می شود. در صورتی که افراد بیش از مبلغ معینی، یعنی ۶۷۵۰ دلار کسب درآمد داشته باشند، ملزم به پرداخت مالیات فدرال یا ایالتی، قبل از ۱۵ آوریل هر سال هستند. قوانین و میزان مالیات بر درآمد در هر یک از ایالات این کشور متفاوت است. حتی سیستم مالیاتی در هر ایالت با ایالت دیگر متفاوت است. با این حال، هفت ایالت کشور آمریکا (آلاسکا، فلوریدا، نوادا، داکوتای جنوبی، تگزاس و واشنگتن) دارای سیستم مالیات بر درآمد نیستند. ایالت نیوهمپشایر صرفا از درآمدهای کسب نشده مالیات‌ می‌گیرد. ۹ ایالت  آمریکا (کلرادو، ایلینوی، ایندیانا، کنتاکی، ماساچوست، میشیگان، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و یوتا) دارای یک نظام مالیات بر درآمد با نرخ ثابت هستند (در همه سطوح درآمد، نرخ یکسانی از مالیات را پرداخت می‌کنند). نرخ‌ ثابت مالیات‌  در این ۹ ایالت متفاوت است. ۳۵ ایالت دیگر و ناحیه کلمبیا دارای سیستم مالیات بر درآمد تصاعدی هستند، به این معنی که مالیات بر درآمد شهروندان در گروه های مختلف، دارای نرخ های متفاوتی است که با افزایش درآمد سالانه مالیات دهندگان افزایش می یابد. معمولاً، قوانین مالیات بر درآمد ایالتی در مقایسه با کد مالیاتی فدرال، با گروه های مالیاتی کمتر و به طور کلی نرخ های مالیاتی پایین تر هستند. گروه‌ های مالیاتی در هر ایالت متفاوت هستند. برخی ایالت ها حتی قوانین مالیاتی وضع کرده‌ اند که به طور معمول گروه ها و نرخ های مالیاتی را بر اساس تورم تنظیم می کنند.

مالیات بر درآمد فدرال برای کلیه اشکال درآمدی اعمال می شود و شامل مالیات بر درآمد، مالیات دهندگان است، مانند دستمزد یا سود سرمایه آنها. نرخ مالیات بر درآمد ایالتی کمتر از نرخ مالیات بر درآمد فدرال است. علت این امر آن است که ایالت ها انواع مختلفی از مالیات بر دارایی، مالیات فروش و حتی مالیات محلی را در برخی ایالت ها ارزیابی می کنند. اغلب شرکت ها، صرف نظر از مالیات بر درآمد سهامداران، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد خود هستند. سهامداران نیز مشمول مالیات بر سود سهام دریافتی از شرکت ها خواهند بود. در حالی که شرکای آنها، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد نیستند. اما شرکای آنها باید هنگام محاسبه مالیات بر درآمد، سهم شراکت خود را پرداخت نمایند. یک شرکت با مسئولیت محدود و برخی دیگر از نهادهای تجاری ممکن است تصمیم بگیرد که به عنوان شرکت یا مشارکت قلمداد شوند. در صورت اتخاذ این تصمیم، ایالات نیز از چنین توصیفی پیروی خواهند کرد. به  طور کلی موسسات خیریه نیز مشمول مالیات بر درآمد کسب و کار خود هستند.

 

مالیات‌ شرکتی

به طور کلی در ایالات متحده، یک فرد حقوقی، مستقل قلمداد می‌شود، و مشمول قانون مالیات بر درآمد شرکت می شود. نرخ مالیات شرکت ها با نرخ مالیات شخصی متفاوت است. درآمدهای شرکتی مشمول مالیات مضاعف هستند. در ایالات متحده کلیه شرکت ها، مالیات‌ بر درآمد خود  را پرداخت می‌کنند. سپس با کسب درآمد پس از پرداخت مالیات، سود سهام را به سهامداران خود پرداخت می کنند. این نیز به نوبه خود مشمول مالیات بر سود سرمایه خواهد شد. سود سهام باید در فرم مالیات شخصی سهامداران قید شود. از این رو، آنها ملزم به پرداخت مالیات از سود سرمایه کسب شده خواهند بود. این همان چیزی است که معمولاً مالیات مضاعف نامیده می شود.

kianvisa
kianvisa

مالیات بر تقصیر

مالیات بر تقصیر یکی دیگر از انواع رایج مالیات در ایالات متحده آمریکاست. این نوع مالیات، یک مالیات غیر مستقیم به حساب می‌آید، و می‌تواند مالیات بر ارزش افزوده، مالیات مشخص یا مالیات ثابت باشد: هم دولت فدرال و هم دولت ایالتی مالیات بر تقصیر را برای معاونت در خرید و فروش اقلامی مانند تنباکو، الکل، سیگار و برنده‌های قمار و غیره وضع می‌کنند. هدف از اعمال چنین مالیاتی، بازداری افراد از مصرف و خرید و فروش این قبیل محصولات است. مالیات بر تقصیر، درآمدهای زیادی را در برخی از ایالت‌های آمریکا، مانند نوادا، رود آیلند، و دلاور داشته است.

 

مالیات سفر

شهروندان در ایالات متحده قبل از اینکه  شروع به بستن چمدان های خود کنند، باید از مالیات سفر آگاهی داشته باشند. مالیات سفر توسط دولت های محلی جمع آوری می شود. جمع آوری این نوع مالیات به عهده ایالت ها است. مالیات سفر می تواند انواع متفاوتی داشته باشد. انواع متداول مالیات سفر، اجاره خودرو و مسکن است. این نوع مالیات می تواند مبلغ ثابت یا درصدی نیز داشته باشد. به عنوان مثال، گرجستان ۵ دلار اضافی برای هر اتاق به عنوان مالیات اقامت دریافت می کند. مسافران در ایالت آیداهو ملزم به پرداخت ۲ درصد عوارض هستند. در برخی مواقع، مواردی وجود دارد که دولت از مالیات بر فروش صرف نظر می‌کند، اما مالیات مسکن را از شهروندان مطالبه می‌کند. یکی از ایالاتی که به چنین عملی مبادرت نموده، ایالت دلاور است. در این ایالت افرادی که مایل به اجاره کردن اتومبیل هستند، باید مالیات های قابل اجرا را نیز در نظر بگیرند. مانند مالیات مسکن که می تواند به صورت اخذ هزینه ثابت یا به صورت درصدی باشد. در مورد ایالت مینه سوتا، هر دو نوع قانون مالیاتی اعمال می‌شود. تا کنون، ۲۲ ایالت در ایالات متحده وجود دارند که مالیاتی را برای اقامتگاه ها وضع می کنند و ۳۸ ایالت دیگر نیز مالیات بر وسایل نقلیه اجاره ای را دریافت می کنند.

 

مالیات بر سود سرمایه

سرمایه کلیه درآمد مالی حاصل از سرمایه گذاری دارای مالیات بر سود سرمایه مربوطه است. آنها همچنین شامل مالیات حاصل از سود سهام و سود انباشته شده از حساب های بانکی هستند. نرخ مالیات بر سود سرمایه به گروه‌های مالیاتی سرمایه گذاران و مدت زمان سرمایه گذاری بستگی دارد. در ایالات متحده، دولت بر سود سرمایه کوتاه‌مدت با نرخی مشابه مالیات بر درآمد و بر سود سرمایه بلندمدت با نرخ پایین‌تری، مالیات وضع می‌کند.

 

مالیات بر ارث یا مالیات بر املاک

مالیات بر ارث یا مالیات بر املاک، به مالیاتی اطلاق می شود که در انتقال اموال از شخص متوفی به ورثه آنها پرداخت می شود. وراثی که از انتقال ملک از شخص متوفی منتفع می شوند، ملزم به پرداخت این مالیات به دولت هستند. در حالی که دولت فدرال مالیات بر املاک را به شهروندان خود تحمیل می کند، این قانون مالیاتی تا حدی توسط ایالت نیز اعمال می شود. مالیات بر املاک می تواند، تبعات مالیاتی قابل توجهی برای افراد داشته باشد. به همین دلیل است که دولت ایالات متحده، مبلغی را برای معافیت در نظر می‌گیرد. در حال حاضر، نرخ این مالیات، حدود ۱۰ میلیون دلار برای هر نفر در طول زندگی خود است. آنها همچنین می‌توانند از آن برای ادعای مستثنی کردن مالیات‌های انتقال هدیه و انتقال نسل (GST) استفاده کنند. به عبارت دیگر، در صورتی که متوفی دارایی زیادی داشته باشد، این احتمال وجود دارد که وراث به هیچ‌وجه، ملزم به پرداخت مالیات بر املاک  نباشند. درآمد مالیات بر املاک نیم درصد از کل دریافتی های فدرال در سال ۲۰۱۹ را تشکیل می دهد.

 

مالیات بر دارایی

شهروندان ایالات متحده، اغلب مالیات بر دارایی املاک و مستغلات یا دارایی های شخصی خود را پرداخت می کنند. دولت های محلی، این مالیات ها را به عنوان منبع درآمد جمع آوری می کنند. برای محاسبه مالیات بر دارایی، معمولا دولت ارزش منصفانه ملک در بازار را در نرخ مالیاتی قابل اجرای شهر یا شهرداری معینی ضرب می کند. مالیات بر دارایی تحمیل شده توسط دولت های محلی از ۰.۷ درصد تا ۳.۶ درصد متغیر است. مالیات دهندگان همچنین می توانند مالیات بر دارایی را به عنوان بخشی از کسورات جزئی خود مطالبه کنند، و آن را از مالیات بر درآمد فدرال خود کم کنند. بنابراین افراد برای واجد شرایط بودن چنین وضعیتی، باید شرایط ویژه را برآورده کنند. به عنوان مثال؛ لازم است کسرهای تفصیلی آنها، از کسر استاندارد آنها بیشتر باشد. همچنین طبق قانون جدید، محدودیت مالیاتی ۱۰۰۰۰ دلاری برای مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد اعمال می‌شود. عدم پرداخت مالیات بر دارایی ممکن است حبس شهروندان  را در پی داشته باشد. در صورت چنین پیشامدی فرد، شانس کمتری را برای فروش سریع خانه یا ملک خود خواهد داشت.‌

 

مالیات بر کالاهای داخلی

مالیات بر کالاهای داخلی، در سطوح فدرال و ایالتی بر انواع کالاها از جمله الکل، تنباکو، لاستیک، بنزین، سوخت دیزل، زغال سنگ، سلاح گرم، خدمات تلفن، حمل و نقل هوایی، اوراق قرضه ثبت نشده و بسیاری از کالاها و خدمات دیگر اعمال می شود. برخی از حوزه های قضایی ملزم به الصاق برچسب های مالیاتی به کالاها به منظور نشان دادن پرداخت مالیات هستند. مالیات بر کالاهای داخلی، احتمال دارد بر قیمت فروش کالاها یا به ازای هر واحد یا موارد دیگر اعمال شود. مالیات بر کالاهای داخلی،  ممکن است توسط سازنده در هنگام فروش عمده پرداخت شود، یا احتمالا این مالیات، در خرده فروشی از مشتریان دریافت می‌شود.

 

کلام آخر

همانطور در ابتدا بیان کردیم، ایالات متحده دارای سیستم مالیاتی پیچیده ای است. هر کدام از ایالت‌های این کشور دارای قوانین و مقررات ویژه‌ای برای دریافت مالیات از شهروندان و کسب و‌کارها هستند. در این مقاله رایج ترین مالیات‌های این کشور را برای شما عزیزان توضیح دادیم. در صورتی که پاسخ سوالات خود را در این مقاله نیافتید، یا قصد مهاجرت به ایالات متحده یا هر نقطه از جهان را دارید می توانید از طریق تلفن‌های زیر ۷۱۳۶۲۴۰۵۴۱ و ۰۹۳۰۰۶۶۰۸۱۸ با کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی کیان‌ ویزا تماس بگیرید.

  • برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

  • روش های مهاجرت به امارات
  • روش های مهاجرت به ترکیه
  • روش های مهاجرت به روسیه
  • روش های مهاجرت به انگلستان
  • روش های مهاجرت به استرالیا
  • روش های مهاجرت به کانادا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارتباط با موسسه مهاجرتی کیان ویزا