برسی سیستم آموزشی کشور چین

برسی سیستم آموزشی کشور چین

بررسی ساختار‌ و سیستم آموزشی کشور چین

کشور چین یکی از موفق­ترین کشورهایی است که در چند سال اخیر توانسته است بسیاری از افراد را برای مهاجرت و ادامه تحصیل از سراسر جهان به خود جذب نماید.‌ بسیاری از ایرانیان نیز برای ادامه تحصیل کشور چین را انتخاب می‌کنند.  از این رو آشنایی با سیستم آموزش و پرورش کشوری که قصد دارید به آنجا مهاجرت کنید یا به ادامه تحصیل خود ادامه دهید،  امری ضروری به نظر می‌رسد.موسسه مهاجرتی کیان ویزا قصد دارد تا با ارائه اطلاعاتی جامع در رابطه با نظام آموزشی و تحصیلی چین شما عزیزان را در مسیر مهاجرت تحصیلی تان راهنمایی کند.

نظام آموزش و پرورش چین یکی از قدرتمندترین نظام‌های آموزشی جهان به حساب می‌آید. در این کشور آموزش به سه گروه، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و آموزش بزرگسالان تقسیم می‌شود. آموزش ابتدایی معمولاً از سن ۶ یا ۷ سالگی آغاز می‌شود و ۶ سال به طول می‌انجامد. پس از پایان دوره ابتدایی دانش­آموزان وارد دوره اول دبیرستان می‌شوند که دوره ای سه ساله است. دوره دوم دبیرستان یعنی از دهم تا دوازدهم نیز یک دوره سه ساله می­باشد.

نظام آموزش و پرورش چین بسیار شبیه نظام آموزش و پرورش کشورمان ایران است. در چین آموزش ۹ ساله یعنی ۶ سال ابتدایی و ۳ سال دوره اول متوسطه اجباری می‌باشد و دولت چین کلیه هزینه‌های آن را پرداخت می‌کند. دوره دوم متوسط کاملا  اختیاری می‌باشد و شامل آموزش آکادمیک یا آموزش فنی و حرفه‌ای است. کلیه هزینه‌های تحصیلی این مقطع صرفا به عهده دانش­­آموزان است.

علاوه بر مدارس دولتی، مدارس غیرانتفاعی و خصوصی نیز در چین به مانند ایران وجود دارد که شهریه‌هایی برای ثبت نام دانش‌آموزان دریافت می‌کنند.

در این کشور علاوه بر مدارسی که به زبان چینی برنامه‌های آموزشی خود را تدریس می‌کنند، مدارسی نیز به زبان انگلیسی وجود دارد.‌

پس از پایان دوره متوسطه دوم، افراد می‌توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه­های این کشور اقدام نمایند. کلیه دانش­آموزان باید آموزش ۱۲ ساله را با موفقیت به پایان برسانند. و پس از اخذ مدرک دیپلم خود، به تحصیلات عالیه ادامه دهند.در ادامه مطلب موضوعات بیشتری را در رابطه با نظام آموزشی و تحصیلی چین مورد بررسی قرار می دهیم.چنانچه سوالی بی پاسخ در رابطه با مهاجرت تحصیلی به چین برایتان به وجود آمد،شما عزیزان می توانید با کارشناسان مجرب کیان ویزا در ارتباط باشید.

 

دروس دبیرستان در کشور چین

در دبیرستان­های کشور چین نیز مانند ایران در حوزه علوم دروسی نظیر: فیزیک، شیمی، ریاضیات، زیست شناسی، مطالعات اجتماعی، علوم کامپیوتر و زبانهای خارجی تدریس می‌شود. هرساله مطالب و موضوعات تدریس در این کشور پیچیده‌تر می‌شوند. نظام آموزشی چین معمولا یک نظام سختگیرانه است و فشار زیادی به دانش­آموزان در طول دوران تحصیل وارد می‌شود.

موسسه مهاجرتی کیان ویزا
موسسه مهاجرتی کیان ویزا

 

آموزش زبانهای خارجی در مدارس چین

در مدارس چین دو زبان چینی و انگلیسی تدریس می‌شود. امروزه زبان انگلیسی زبان تجارت و ارتباطات است. بنابراین زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در مدارس چین تدریس می‌شود.  اما این زبان تنها زبانی نیست که در مدارس این کشور تدریس می‌شود. علاوه بر انگلیسی، در برخی از مدارس در چین، زبانهای ژاپنی، کرده‌ای، روسی، آلمانی و فرانسه نیز تدریس می‌شود.

 

آموزش مجازی در کشور چین

آموزش مجازی در کشور چین به دو شکل انجام می‌شود،  آموزش آنلاین و آموزش از طریق ویدیوهای ضبط شده. اکثر مدارس و دانشگاه‌های این کشور به آموزش مجازی دسترسی دارند. کشور چین از زمان شیوع ویروس کرونا تا کنون ۲۲ پلتفرم و‌ ۲۴ هزار دوره آموزش عالی را در اختیار دانش­آموزان و دانشجویان قرار داده است. کشور چین در حوزه آموزش آنلاین یکی از کشورهایی است که عملکرد خوبی داشته و ۷۰ درصد از آموزش خود را از این طریق انجام داده است.

 

ساعت و تقویم تحصیلی در کشور چین

اغلب مدارس این کشور از صبح زود حدود ساعت۷:۳۰ دقیقه بازگشایی  می‌شوند و تا  اوایل عصر حدود ساعت ۶ آموزش در این مدارس ادامه دارد. در این میان دو ساعت به صرف ناهار و استراحت اختصاص داده می‌شود.

به طور متوسط دانش­آموزان ابتدایی حدود هفت تا هشت ساعت و دانش­آموزان دبیرستانی حدود ۱۲ تا ۱۴ ساعت از وقت خود را در مدرسه سپری می‌کنند.

شروع سال تحصیلی در چین تقریبا شبیه ایران است و از ماه سپتامبر آغاز و تا ماه جون ادامه دارد.

مهاجرت تحصیلی چین
مهاجرت تحصیلی چین

هزینه تحصیلی دانش ­آموزان خارجی در کشور چین

مدارس چین به مدارس دولتی، خصوصی و بین­المللی تقسیم می‌شوند. تحصیل در مدارس دولتی چین برای دانش­آموزان چینی رایگان است. اما دانش­آموزان خارجی ملزم به پرداخت شهریه هستند. دانش­آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی چین باید به زبان چینی مسلط باشند.

شهریه مدارس بین المللی در چین برای دانش­آموزان خارجی از ۱۷۱۰۰۰ تا ۲۹۰۰۰ یوان است.

 

سطح نظام آموزشی مدارس کشور چین

سیستم آموزشی این کشور یکی از بزرگترین سیستم آموزشی دولتی در سراسر جهان است. کیفیت آموزشی آن در دهه­های گذشته به دلیل اصلاحات مستمر و سرمایه­گذاری­های قابل­توجه به طور چشمگیری بهبود یافته است. دانش‌آموزان مدارس چینی از پکن، شانگهای، جیانگ سو و ژجیانگ در ارزیابی PISA در سال 2018 به بالاترین امتیازات دست یافتند و دانشگاه‌های چینی روز به روز در رتبه‌بندی جهانی بهترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند.  با این حال، تفاوت­های قابل توجهی بین موسسات نخبگان در مراکز شهری و مدارس متوسط ​​در روستاهای این کشور وجود دارد.

 

تفاوت مدارس دولتی و مدارس خصوصی در کشور چین

ساختار آموزشی مدارس چین تقریبا شبیه ساختار آموزشی مدارس در ایران است.‌

بارزترین تفاوت میان مدارس دولتی و مدارس خصوصی چین این است که بودجه مدارس دولتی توسط دولت این کشور تامین می‌شوند، در حالی که مدارس خصوصی بودجه خود را از طریق خود دانش­آموزان تامین می‌کنند.

در کشوری با جمعیت یک میلیاردی، طبیعی است که بودجه دولتی آموزش و پرورش ضعیف باشد. در مدارس دولتی امکانات زیادی در مقایسه با مدارس خصوصی وجود ندارد. در مدارس خصوصی تجهیزات و امکانات پیشرفته­تری در مقایسه با مدارس دولتی وجود دارد.موسسه کیان ویزا جهت ارائه کلیه خدمات مهاجرتی در خدمت شماست.اغلب مدارس دولتی دارای کلاس­های بزرگی هستند و تعداد دانش­آموزان در کلاس­ها حدود ۲۵ تا ۴۰ نفر است. درحالی که مدارس خصوصی کلاس­های کوچک­تر و دانش­آموزان کمتری در کلاس­های خود دارند.‌

ساختار سیستم اموزشی در چین
ساختار سیستم اموزشی در چین

بیمه سلامت در نظام آموزشی کشور چین

وزارت آموزش و پرورش چین کلیه دانش­آموزان و دانشجویان بین­المللی را ملزم به پرداخت بیمه در طول دوره تحصیل خود در این کشور می‌نماید. این سیاست برای سلامت، تندرستی و موفقیت دانشجویان بین­المللی بسیار مهم است.

دانش­آموزان و دانشجویان بین­المللی دانشگاه­های چین ملزم به خرید طرح بیمه جامع ویژه دانش­آموزان و دانشجویان خارجی هستند که توسط شرکت بیمه سالیانه پینگ آن چین، در روز ثبت­نام ارائه می­شود. توجه داشته باشید دانشجویان فاقد بیمه درمانی معتبر، مجاز به ثبت­نام  در دانشگاه­های این کشور نیستند.

 

کمک‌های مالی دولت چین برای دانش­آموزان بین­المللی

دولت چین، با هدف صنعتی شدن، پیشرفت اجتماعی و دستیابی به آموزش با کیفیت، بورسیه­های تحصیلی متعددی را برای دانش­آموزان و دانشجویان مقیم و بین­المللی درنظر گرفته است. در واقع، چین یکی از سخاوتمند­ترین کشورهایی است که اقدام به واگذاری بورسیه به دانش­آموزان و دانشجویان خارجی می‌کند. در حال حاضر بیش از 50000 دانشجوی بین­المللی در چین دارای بورسیه تحصیلی هستند.

بورسیه‌های تحصیلی این کشور شامل بورسیه‌های دولتی، بورسیه‌های محلی و بورسیه‌های دانشگاهی است. بورسیه‌های دولتی از بهترین بورسیه­های این کشور هستند، این دسته از بورسیه‌ها، به بورسیه‌های کامل شهرت دارند که کلیه هزینه‌های تحصیل، محل اقامت و هزینه‌های دانش­آموزان را تامین می‌نماید. جهت ارتباط بیشتر پیشنهاد ما به شما تماس با شماره های 09300660818 و یا 07136240541 می باشد.همچنین با استفاده از ارسال ایمیل نیز،تیم مهاجرتیه کیان ویزا مشاوره رایگان را برای شما در نظر دارد.موفق باشید

دیگر مقالات مرتبط به کشور چین :

  • برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

  • روش های مهاجرت به امارات
  • روش های مهاجرت به ترکیه
  • روش های مهاجرت به روسیه
  • روش های مهاجرت به انگلستان
  • روش های مهاجرت به استرالیا
  • روش های مهاجرت به کانادا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارتباط با موسسه مهاجرتی کیان ویزا